Okna energooszczędne Toruń

Okna energooszczędne Toruń

Okna w budownictwie pasywnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspomaga redukowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wlicza się w zakresie 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla większego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest również pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termo izolacji, z tego względu rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu oknach ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie zwracamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest widoczną korzyścią w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem pasywnych okien będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski płynące z wysokiej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć wynajęcie fachowca, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu obniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna