Optymalizacja witryn internetowych

Optymalizacja witryn internetowych

WordPress oferuje wiele opcji pod względem tworzenia stron WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają strony, które można bez problemu rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji stron WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie przede wszystkim analizuje czas, jakiego wymaga przeglądarka, żeby w pełni wyświetlić stronę . Na bazie danych Google ocenia witrynę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak niewielka ocena punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza elementów, które wpływają na taki albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy potrzebują naprawy. Dla przykładu należy pomniejszać rozmiary grafik, eliminować zasoby blokujące renderowanie, wyrzucać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Bardziej rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne w przeglądarce. Funkcjonuje w sposób zbliżony do Page Speed Insight, ale jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Analizuje witrynę WWW z uwagi na jej działanie. Analizuje m.in. czas ładowania witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, żeby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi opisy alternatywne, przystępność języka i poprawna struktura.

Następny parametr – best practices – analizuje opcje witryny WWW pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, sprawy techniczne jak dostosowane rozmiary wyświetlanych grafik oraz poprawne użycie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza witrynę WWW także pod kierunkiem SEO. Bada między innymi obecność meta opisów czy atrybutu alt dołączanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie oceniać, czy witryna zawiera funkcję aplikacji dostępnej offline i czy poprawnie działa w wersji uproszczonej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszelkie niedoskonałości, które trzeba zmienić dla dobrej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najistotniejszej ocenie podlega czas ładowania strony oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site tworzy dokładny raport wskazujący co należy poprawić. Dla przykładu wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada usunięcie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje również ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do wymagań użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje również usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak szybka rejestracja, logowanie oraz płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi zwracających uwagę na istotne usprawnienia pozytywnie wpływające na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie można zastosować również stworzone w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa uzyskuje się dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, które posiadają wiele ciekawych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu wprowadzanie usprawnień, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki usuwane są nieużywane znaki HTML. Za jej pomocą możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, dzięki czemu minimalizuje czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka sprawdza wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta danych i parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a sama wtyczka pokazuje poprawnie wykonane elementy oraz takie, które należy poprawić w treści, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas wyświetlania witryny. Za sprawą generowanych reguł podnosi wydajność witryny co sprawia, że wczytuje się ona o wiele szybciej. Zarządza tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem oraz na redukcję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zapisuje pliki statyczne w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych razach wyświetla ją bez obciążania serwerów.

Pozycjonowanie stron