Sklep internetowy stworzony przez WordPress i WooCommerce

Sklep internetowy stworzony przez WordPress i WooCommerce

WordPress, jako od dawna jedna z najbardziej znanych i często wykorzystywanych platform do projektowania stron internetowych ma też specjalną zaletę. Najbardziej zaawansowane dodatki zawierają się we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to także doskonałe narzędzie do zbudowania własnego sklepu internetowego. Z uwagi na to, że WordPress działa w oparciu o własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest prosty w obsłudze dla użytkowników i pozwala na tworzenie sklepów i stron internetowych bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest absolutnie dopasowaną do WordPressa wtyczką, która przerabia stronę na WordPressie w e-sklep. Jej obsługa, szczególnie że jest także w polskiej wersji językowej, jest stosunkowo łatwa i gwarantuje dużo możliwości. Poprzez nią da się uzupełniać produkty, ich opisy i szczegółowe dane, grafiki, ceny, a także dostępność w magazynie. Z kolei osoby korzystające ze sklepu zyskują funkcję koszyka i w łatwy i bezpieczny sposób zrobić zakupy.

Czy warto stworzyć sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce powstała z myślą o użytkownikach WordPressa, co sprawia, że jest dopasowana do jego potrzeb, a jej procedura dodawania jest całkowicie prosta. Oprócz tego duża ilość motywów oraz szablonów jest zupełnie kompatybilnych z WooCommerce, dzięki czemu graficzna oprawa, elementy układu czy działanie sklepu na WordPressie jest proste do zmieniania. Wszystko, czego potrzeba to podstawowa ilość wiedzy i wyobraźni, by stworzyć sklep dostosowany do potrzeb, a oprócz tego ciekawy wizualnie i przyjazny dla użytkowników.

Co tak samo ważne, zakładając e-sklep w oparciu o WordPress i WooCommerce otrzymuje się pełną kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce na tle sklepów internetowych abonamentowych, to bezproblemowe  modyfikacje funkcjonalności i wyglądu sklepu, przy wsparciu specjalistów. Internetowe sklepy na WordPressie są tak popularne, że przy zaistnieniu problemu można nie tylko zwrócić się o wsparcie specjalizujących się firm, ale także szukać wśród grup, na forach czy blogach wsparcia znawców i osób, które uprzednio zetknęły się z takim samym problemem.

Wartością WooCommerce jest również to, że posiada ogromny zakres własnych, zaawansowanych dodatków. Popularność sklepów internetowych na WordPressie przekłada się na to, że developerzy ciągle projektują nowe dodatki i wtyczki dedykowane WooCommerce. To oznacza, że jeżeli sklep wymaga jakiejś funkcjonalności, zwykle wystarczy sprawdzić gotowe dodatki i bardzo możliwe jest to, że pasujące do potrzeby do pracy dopasowane rozszerzenie można podłączyć od dawna. Poza tym WooCommerce często eliminuje konflikty między dodatkami i motywami podczas aktualizacji.

Uruchomienie sklepu internetowego poprzez WooCommerce i WordPress

Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest absolutnie nietrudne. Wystarczy w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w pasku administratora pojawiają się dodatkowe opcje, dzięki którym możliwe jest wstawianie produktów, zarządzanie zamówieniami czy płatnościami i zapisywanie informacji o klientach. Oprócz tego dostępne są także statystyki, raporty i analizy sprzedaży.

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są w pełni bezpłatne. O ile bezpłatna wersja zapewnia wiele, niektóre przydatne w e-sklepie opcje mogą wiązać się z kosztem. Między innymi płatne dodatki dotyczą obsługi płatności elektronicznych, współpracy z kurierami, sklepami portali społecznościowych (np. sklep na Facebooku), czy rozbudowanych funkcji mechanizmów ofert oraz opinii. Część płatnych funkcji posiada nieodpłatną wersję, ale może okazać się, że do najlepszego działania sklepu na WordPressie najlepsza okaże się wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo sklepu internetowego to istotna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są ciągle ulepszane przez autorów, z powodu czego są uznawane za narzędzia bezpieczne. Kłopotem mogą być jednak dodatkowe wtyczki, które nie w każdym przypadku są całkowicie dostosowane, dlatego mogą w pewnym zakresie stanowić dostęp do sklepu. Z tego powodu, lepiej wybierać umiarkowaną liczbę rozszerzeń, przede wszystkim tych szczególnie potrzebnych do stworzenia sklepu. By zagwarantować bezpieczeństwo sklepu internetowego stworzonym przez WordPress i WooCommerce najlepiej stale aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje zwykle nastawione są na usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dojście do panelu administracyjnego i serwera FTP powinien posiadać przede wszystkim właściciel sklepu i np. osoby wsparcia technicznego. Ponadto hasła powinny być zawsze bardzo skomplikowane, by gwarantowały większe bezpieczeństwo sklepu internetowego.

Warto również postawić na solidny hosting z opcją tworzenia kopii danych oraz wsparcie fachowców. Wsparcie techniczne może okazać się nieoceniona, kiedy pojawi się kłopot, z którym trudno będzie wygrać samemu. Oprócz współpracy z profesjonalną firmą, która zajmuje się wsparciem technicznym do WordPressa, sporo opracowań kłopotów znajduje się na blogach internetowych albo na grupach. Niekiedy wystarczy zadać w takim miejscu pytanie i czekać na odzew. Jeśli jednak kłopot wymaga natychmiastowej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklep internetowyBlackSoft sklepy internetowe