Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Decydując się na podróż trzeba zadbać o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy są uważane za najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zachowywania temperatury, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba popatrzeć na kilka ważnych elementów, które świadczą o tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, forma oraz materiały, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym lepiej szukać termosu stworzonego z najlepszej jakości materiałów, które nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto również pomyśleć o tym, aby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki powinno się wybrać pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest długość zatrzymania ciepła lub chłodu. W tej kwestii istotny jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak termos okazał się użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

Na rynku mają sporo termosów turystycznych, ale bardzo popularne oraz renomowane pochodzą od trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te mniej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą tak samo popularną oraz często zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony