Jak kupić dom

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Jak kupić dom

Kupujemy dom. Na co zwracać uwagę.

Kupno domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami przeglądamy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający około sześćdziesięciu m² będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wiekowe, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. , że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. Jako pierwsze należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W przypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu