Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest używane, ponieważ wyróżniają ją porządne cechy termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową zaletą, według której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przywiera i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy skracać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową i atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest z reguły do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się też rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Lepiej, by przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk właściwie niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać niską odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe