Implant dentystyczny – dlaczego warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implant dentystyczny – dlaczego warto?

Implanty zębowe wypełniają luki w momencie utraty zębów i są jednym z najczęstszych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po dobrze przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu zębowego zrasta się z tkanką kostną, a oparta na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze luki, a nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są też doskonałym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z największych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Przyjmuje się, że poprawnie wszczepiony implant może spełniać swoją rolę do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie powodują kłopotów. Co więcej zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, by np. zamocowana na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zęba?

Co najważniejsze implantów zębów nie wszczepia się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwający nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Sporo przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości korzystania z implantów zębowych, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują także osoby, które od lat nałogowo palą papierosy.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty dentystyczne dają sporo możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia większej ilości zębów, a nawet całego łuku.

Dentysta protetyk ma parę rozwiązań, chociaż obecnie zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub wykorzystanie całkowitej protezy. Choć te rozwiązania świetnie radzą sobie z bezzębiem, mają swoje mocne i słabe strony. Często korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe uwarunkowania budowy szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z czasem są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów dentystycznych natomiast zajmuje trochę czasu z uwagi na na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu musiały być po prostu wyrywane.

Z kolei implanty dentystyczne budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeśli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty dentystyczne są w świetnym stanie do końca życia. To sprawia, że nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a ekstrakcja całkiem zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

Na początku trzeba zrezygnować gorących potraw oraz przejść na półpłynną dietę. Nie należy wykorzystywać strefy jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest także sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, by nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odłożyć papierosy i alkohol, dlatego że wstrzymują proces zrastania się dziąseł. Oprócz tego przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko wystąpią niepokojące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według wytycznych stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant ?

O implanty dentystyczne należy dbać w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Bazą jest codzienne szorowanie przynajmniej dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają korozji ani próchnicy, trzeba o nie dbać z równie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki jedzenia zaczną osadzać się w okolicy dziąseł. To często otwiera drogę do postępującego osuwania się dziąseł. W tym przypadku zazwyczaj odsłania się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, tym samym tracąc na estetyce. Obok tego warto minimum 2 razy w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.