Pompy ciepła

Pompy ciepła

Nowoczesne pompy ciepła przesyłają energię do budowli, uzyskiwaną z wody, z powietrza lub z gruntu. Taka pompa zazwyczaj utworzony jest z 2 komponentów: zewnętrznego, jaki czerpie energię z otoczenia oraz wewnętrznego przekształcającego ciepło. Tego typu rozwiązanie to sprawna metoda ogrzewania domu zimą i ochładzania go w okresie letnim, która przy zastosowaniu stosunkowo niskich kosztów, przesyła ciepło do instalacji c.o. Pompę ciepła da się zainstalować zarówno w mieszkaniu, domu lub pozostałych budowlach , a przez pobór energii z niewyczerpalnych źródeł i braku wypuszczania zanieczyszczeń jest to metoda nieszkodliwa dla środowiska. Ogromną mocną stroną pompy ciepła Toruń jest również brak wymogu konstruowania komina.

Oprócz tego pompy ciepła cechują się względnie cichym trybem pracy oraz wieloletnią wytrzymałością. Pompa ciepła, która jest cyklicznie naprawiana, przy czym dobrze pamiętać, że ceny serwisu są dość niskie, przeważnie jest sprawna przez lata bez wymogu zmiany. Da się taką pompę ciepła zastosować łącznie z instalacją c.o. oraz do ocieplania wody przez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, jako rozwinięta metoda grzewcza, zarządzana jest przez jest przez systemy zarządcze przystosowane do nieskomplikowanej obsługi dla każdego człowieka. Oprócz tego pasuje w większości budowli.

Mechanizm pracy pompy ciepła

W ofercie pomp ciepła wymienimy ich kilka rodzajów ze względu na pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie wytwarza energii, stanowi typ transformatora, który na początku czerpie energię i przemienia ją dla dogrzania domu. Nieistotne, czy źródłem jest powietrze, woda albo grunt, pompa ciepła Toruń stworzona jest z 2 części. Moduł zewnętrzny, czyli dolne źródło, ma na celu czerpać mnóstwo energii ze źródła. Ten moduł jest fundamentem pompy ciepła i wobec tego tę część trzeba dostosować do wybranego źródła. Moduł zewnętrzny przesyła zgromadzoną energię do wewnętrznego modułu włączonego już wewnątrz domu. Na tym etapie zgromadzone ciepło jest transferowane do instalacji grzewczej. Transfer energii łącznie z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje oddaniem energii do całego wnętrza domu. Za sprawą pompy ciepła da się dogrzewać każdy pokój, a do tego zasilić instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Tą metodą użytkownicy zyskują również możliwość instalacji ogrzewania podłogowego lub/i ściennego. Z kolei działanie pompy ciepła ustawia prosty w użyciu system sterowania.

Jaki wybrać rodzaj pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, który da się wykorzystywać przez pełen rok. To dlatego, że taka pompa ciepła wyciąga energię słoneczną zbieraną w ziemi, a temperatura gruntu ma zwykle stałą wartość. Ciągle gromadzona energia przekazywana jest do systemu grzejącego w wewnętrznym module. Dużą zaletą takiego rodzaju pompy ciepła jest ekologiczność, dlatego że nie emituje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający znacznej działki dookoła domu czy innego budynku, by pełna pompa była wydajna. Skutek budowy pompy ciepła będzie mieć sporo zysku, na jakie opłaca się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Podstawową zaletą pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia ogromną wydajność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W tym przypadku zewnętrzny moduł przemienia energię powietrza na ciepło po czym przesyła ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana w w budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki typ pompy ciepła wyróżnia się bezgłośną pracą, niezależną od warunków pogodowych. Wspomagającego źródła ciepła trzeba szukać dopiero kiedy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Wodne pompy ciepła

Pompę ciepła wodną da się zamontować tylko w sytuacji, kiedy w okolicy zamieszkałego domu znajduje się źródło wody. W innym przypadku potrzebne będzie budowanie specjalnej studni. Trzeba wziąć też po uwagę, że gdy korzystamy z zbiornika naturalnego, potrzebna będzie filtracja wody. Trzeba przemyśleć wybranie wodnej pompy ciepła, dlatego że zapewnia ona stałe ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym oraz studzenie w czasie letnim. Pompa ciepła ściąga wodę i przesyła ją do modułu wewnętrznego, po czym na bazie wymiany energii doprowadza wodę ciepłą, po czym odprowadza wodę zimną. Wielką zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że sprawdza się, kiedy jest duże zapotrzebowanie na ciepło.

Z jakiego powodu warto zamontować pompę ciepła?

Główną zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z ściągania energii ze odnawialnych źródeł jest energooszczędność i ekologiczność. W porównaniu do pozostałych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie oddaje mocno niebezpiecznych substancji ani odpadów. Wobec tego jest to wyjście całkowicie ekologiczne. Dzięki temu, że instalacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, oferowane są specjalne dofinansowania budowy ekologiczne. Ponadto należy dodać, że dość niskie koszty użytkowania całkiem sprawnie zwracają pieniądze poniesione przy rozpoczęciu inwestycji, a wydajność i sprawność poprawnie zamontowanej i regularnie sprawdzanej pod względem usterek pompy ciepła dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat nieprzerwanego użytkowania.

Aplikacja pompy ciepła usuwa również konieczność budowy komina oraz zaplecza, w którym składowany byłby opał oraz kupna opału. Koszty są zatem zauważalnie mniejsze niż w przypadku pozostałych źródeł ciepła. Ponadto pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu potrzebuje tylko minimalnego doglądania pracy systemu. Użytkownicy marnują czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto zdecydować się na pompę ciepła także z uwagi na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają sporo możliwości rozpoczynając od układu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompa może współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, toteż gwarantuje najkorzystniejsze efekty. W lecie może także wspierać chłodzenie pomieszczeń, dlatego też stosowanie pompy ciepła jest funkcjonalne i wygodne.