Ocieplanie pianką PUR Toruń

Ocieplanie pianką PUR Toruń

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się używane, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, wobec której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest technika nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz układa się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji należy skracać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozpylona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz cechami, z tego względu pasują do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka stosowana jest z reguły do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się też do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić to poprawnie potrzebne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze infromacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego wcale nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Co więcej kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.