Stomatolog Bydgoszcz

Stomatolog Bydgoszcz

Implant zęba – dlaczego warto?

Implanty zębów wypełniają braki po stracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz wyjątkowo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu dentystycznego spaja się z kością, a umieszczona na nim korona imituje naturalne zęby.

Używając implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również solidnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z głównych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Zdaniem stomatologów prawidłowo zaaplikowany implant może spełniać swoją rolę nawet całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się oraz nie powodują kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia oraz nie dopuszczają do tego, aby np. zamocowana na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Przede wszystkim implantów zębów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces wzrostu szczęki.

Część czynników nie odbiera całkowicie możliwości korzystania z implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to na przykład osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają także ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne zapewniają sporo możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany dużej ilości zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada dostępnych parę sposobów, ale obecnie przeważnie wybieranymi sposobami są aplikacja implantów lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te rozwiązania świetnie eliminują bezzębie, posiadają swoje minusy i plusy. Często korzystanie z protezy może być niewłaściwe ze względu na np. nietypowe cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat powinno się je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębowych z kolei zabiera sporo czasu ze względu na konieczność osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może utrzymać się również do końca życia. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Taki typ leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część zabiegów daje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Tymczasem implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent przestrzega higieny zębów, implanty służą dożywotnio. Dlatego też nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekastrakcja zniszczonego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest z reguły rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Na co uważać po zabiegu wszczepienia implantu ?

Przede wszystkim najlepiej unikać parzących pokarmów oraz wypróbować półpłynną dietę. Nie wolno korzystać ze części jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest także dotykanie placami i językiem miejsca wszczepu, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Należy odstawić papierosy i alkohol, ponieważ rozregulowują proces zrastania się dziąseł. Obok tego przez okres  około miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji stomatologa może być zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zęba?

O implanty stomatologiczne najlepiej dbać podobnie do tego, jak o naturalne zęby. Minimum jest regularne oczyszczanie przynajmniej dwa razy przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, najlepiej troszczyć się o nie z dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną osadzać się przy linni dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. Wtedy przeważnie pokazuje się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc na estetyce. Poza tym najlepiej co najmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.

Implanty Bydgoszcz