Jak pacjent musi przygotować się do aplikacji implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Jak pacjent musi przygotować się do aplikacji implantów stomatologicznych

Aplikacja implantów to bardzo złożony proces z tego powodu wymagane będą odpowiednie przygotowania. Od pacjenta dentysta oczekuje niezbyt wiele. Podstawowym zadaniem pacjenta jest opisanie stomatologowi własnych preferencji oraz przybliżenie historii chorób, jakie mogłyby być przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów w tym momencie decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli cyfrową technologię, która wskazuje pacjentowi efekt kompletnego wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania wykonane zostaną wszelkie działania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego względu przed aplikacją implantów zębowych konieczne są badania krwi. Ważny jest tu okres krzepnięcia krwi, ilość elektrolitów oraz OB. Wszystko po to, by stomatolog mógł poprawnie zbadać, czy okres integracji po wszczepieniu implantu stomatologicznego przejdzie pomyślnie. Oprócz badań morfologicznych konieczne są też badania zdrowia zębów i dziąseł. Tak zostaną wykluczone choroby zębów oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie dokładne usunięcie chorób jamy ustnej, by bakterie w jamie ustnej , nie zawadziło w pomyślnym łączeniu się kości z implantem. Co więcej niezbędnym działaniem przygotowującym do założenia implantów zębów są badania RTG. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG albo obrazów tomografii komputerowej, ocenia ilość kości, szczękowych zatok oraz układu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań oraz podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pobranie wycisków. Dzięki nim dentysta dopasowuje długość i średnicę implantu oraz sposób odbudowy protetycznej do odpowiednich zapotrzebowań pacjenta. Takim sposobem pacjent zyska idealnie dopasowaną do niego protezę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

W jakich sytuacjach aplikowane są implanty zębów?

Te same przygotowania do założenia implantów stomatologicznych stosuje się bez względu na przyczyny braku zębów. Konieczność aplikacji implantów może pojawić się na skutek konieczności wyrwania zęba; utraty zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób przyzębia (np. paradontoza) albo ze względu na uraz; obecności niewykształconych  zawiązek zębowych albo bezzębia. Zazwyczaj do gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci, którzy już stracili ząb oraz chcą go zastąpić.

Może być tak, że badanie stomatologiczne pokaże, że naprawianie zepsutego zęba jest niewykonalne albo nie ma sensu i najrozsądniejszym sposobem będzie jego wyrwanie a następnie zastąpienie go porządnym implantem stomatologicznym. Znaczna część dentystów w każdym przypadku jako najważniejsze stawia na leczenie zachowawcze zębów. Skuteczna diagnoza umożliwia specjaliście sprawdzić, czy w danym przypadku trzeba podejmować działania, które uratują ząb, czy mądrzejszym wyjściem będzie wyrwanie zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki współczesnym rozwiązaniom , implantami można odtworzyć wybrany ząb albo większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości technologiczne można użyć do szerszego zastosowania implantów, niż jedynie do odtworzenia jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, żeby jeden po drugim wszczepiać implanty zębów, ale obecnie mogą stać się bazą dla protez całkowitych lub częściowych. Da się na nich położyć m.in. mosty protetyczne oraz tradycyjne protezy wypełniające szersze luki. By osadzić odbudowę na stałe potrzebne są tylko cztery lub sześć implantów .

Jak postępować po założeniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów implantolog ma dla pacjenta listę zaleceń, których powinien przestrzegać. Zaraz po zabiegu należy przygryźć gazik na czas pół godziny po zabiegu. Przez parę godzin nie można jeść, a najbliższe posiłki powinny być półpłynne oraz lekkie. Powinno się również zrezygnować z gorących potraw, by nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co mogłoby wzmagać dolegliwości bólowe. Dentyści w tego rodzaju momentach zwykle zalecają używanie zimnych okładów, a także ssania lodowych kostek oraz spożywania schłodzonych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów mogą pokazać się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba bezwzględnie trzymać się ustalonych przez stomatologa ilości tabletek przeciwbólowych. Samodzielnie zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty potrzebują szczególnej higieny jamy ustnej. Tu przydatne będą łagodzące, antybakteryjne płukanki. Tak samo w przypadku szorowania zębów lepiej używać bardzo miękką szczoteczkę oraz ostrożnie myć zęby, by nie urazić miejsca zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

W pierwszych dniach niezbędne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W trakcie co najmniej 2 tygodni należy unikać sauny, solarium, pływania oraz wszelkiego wysiłku. Dentyści za każdym razem przypominają pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Absolutnym wymogiem jest pilnowanie wszystkich wskazanych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet wtedy gdy pacjent nie dostrzega żadnych martwiących objawów. Podczas wizyt, dentysta kontroluje przebieg integracji oraz może zobaczyć, czy łączenie implantu z kością przebiega pomyślnie. Po zakończeniu leczenia wymagane są zaledwie zwykłe okresowe wizyty kontrolne 2 razy na rok.