Jak założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgową

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Jak założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgową

Start firmy to spore  wyzwanie, dlatego że już na starcie potrzeba wiedzy, w jakich obszarach firma będzie funkcjonowała. Z uwagi na to znaczna część raczkujących przedsiębiorców zgłasza się w tym temacie po pomoc do biura rachunkowego. Warto zdecydować się na ten krok, dlatego że w księgowości pracują profesjonaliści, jacy swobodnie poruszają się po aktualnych przepisach i wymaganych formalnościach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, zwłaszcza długofalowej może zapewnić nowo założonej firmie wiele zalet.

Podstawowymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba chcąca założyć firmę są pytania o charakter i obszar działania. Każdy kto ma firmę powinien wiedzieć, jakie chce świadczyć usługi albo jakie oferować towary. Powinno się odgórnie określić ilość współwłaścicieli, pracowników i zależną od tego formę prawną firmy. Już na starcie warto wybrać też formę opłacania podatków i składek, a także dowiedzieć się, czy ten obszar działania przedsiębiorstwa jest zobowiązany do przystąpienia do VAT-u. W trakcie zakładania firmy księgowa na pewno odpowie na wszelkie nasuwające się pytania, a do tego pomoże wypisać wniosek do CEIDG konieczny do tego, by założyć firmę.

http://www.biuro-rachunkowe-wloclawek.pl/

Co należy przygotować przed procesem zakładania firmy

Głównym obszarem, jaki trzeba mieć przygotowany to charakter działalności. Zakładając firmę właściciel powinien mieć porządny pomysł na biznes. Wiele osób w tym pierwszym kroku tworzy biznesplan i na bazie niego ocenia, czym będzie trudniła się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać i jaka będzie grupa odbiorców, jaką metodą będzie się rozliczać, jaką przyjmie formę działalności itp. Dodatkowo warto już na tym etapie mieć elektroniczny podpis kwalifikowany. Pewnie niejedna księgowa poleci przedsiębiorcy uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub zaufanego profilu. To ze względu na to, że mienie tego podpisu lub profilu pozwala na podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych i również kontraktów elektronicznie, co oszczędza wiele zachodu, dlatego że ogranicza wymóg jeżdżenia do urzędów w ważnych sprawach. W ten sposób podpisany dokument da się wysłać też elektronicznie i ma to taką samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

Wybór formy wniosku do CEIDG i jego odpowiednie wypełnienie

By zgodnie z wymogami założyć firmę trzeba zgłosić ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) składając przeznaczony do tego wniosek. Jest to ogólnodostępny spis przedsiębiorstw prowadzonych w Polsce. Wniosek wypełnia się na papierowym wydruku z ręcznym podpisem z obowiązkiem dostarczenia go osobiście do odpowiedniego urzędu lub w formie elektronicznej, a tam wystarczy podpisać dokument podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem, a potem wysłać do urzędu.

Wybrana księgowa z chęcią podpowie jak wypełnić wszystkie części wniosku. Muszą one być wypisane prawidłowo, bo za wypisywanie fałszywych informacji grozi karna odpowiedzialność, o czym właściciel firmy także usłyszy w biurze rachunkowym. Jeżeli jednak zdarzy się, że poszczególne informacje ulegną zmianie lub z jakiegokolwiek względu staną  się niepoprawne, zawsze da się je zaktualizować. Korzystanie z pomocy księgowej już na starcie zapewnia, że wniosek będzie dobrze wypełniony. Jeżeli to początek rozwijającej się współpracy z księgową, we wniosku znajduje się miejsce do wpisania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, które będzie wspierało firmę księgowo.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny z tego względu nowi właściciele firm powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o konieczności zapłaty. Znaczna część biur rachunkowych wlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, zazwyczaj jest to drobna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Kiedy osoba zakładająca działalność ma obowiązek przystąpić do VAT

Wejście do VAT nie jest obligatoryjne dla wszystkich, ale są takie rodzaje działalności , które są wymagane do wejścia do VAT-u. Dla przykładu podatek od towarów i usług obowiązuje osoby fizyczne i prawne, organizacje nie posiadające prawnej osobowości, jednak prowadzące samodzielnie działalność , jako handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Obejmuje działalność osób wykonujących zawody doradcze, prawnicze, oraz działalności zajmujących się ściąganiem długów. Całkowita lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u także nie jest wymagające. Trzeba złożyć wniosek VAT-R, jaki trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Także w tej kwestii księgowa może zagwarantować wsparcie.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Żeby prawidłowo tworzyć firmę nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Biuro rachunkowe dba o wszelkie szczegóły rozliczeń, aby klient siegał po jak najwięcej korzyści i przejmował się rozliczaniem bez pomoc. Zaufanie księgowej równa się szczerej współpracy i przygotowywaniu rozliczeń terminowo. Księgowa zna niezbędne ustawy, a dzięki mądremu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, umożliwia osobie, która założyła firmę korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z księgową także jest płynny i bazuje na życzliwej relacji. Szybki przepływ danych tylko podkreśla, jak ważna jest obustronna współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Należy wspomnieć, że biuro rachunkowe, z którym klient rozpocznie firmę, będzie znać tę firmę od podszewki a w ten sposób będzie oferować pomoc w odmiennych obszarach pracy.