Implant zęba

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implant zęba

Implantologia jest w dzisiejszych czasach nowatorską dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do naturalnych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiają się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Ponadto powiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty następnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów lub z uwagi na walory estetyczne. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są głównie wytrzymałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania zdrowych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikiem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu wymagane jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje wiele przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Do tego choroby jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów zębowych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztu trzeba także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i uzależnione od ich rodzaju. Im trwalsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 300 zł.

Po przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.